Skip to content

860 Ridge RoadBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block1422
Lot46.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,007
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
37%
Improvement Value:$323,700
63%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+5.2%
2024$12,860+63.1%
2023$7,887+1.4%
2022$7,778-15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft3,007DeedBook 17656, Page 1531Recorded10/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970