Skip to content

1134 Concord DrBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block1426.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,680
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
51%
Improvement Value:$141,700
49%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,497+5.2%
2024$7,127+9.1%
2023$6,534+1.4%
2022$6,444+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,680DeedBook 18733, Page 1897Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,680DeedBook 18399, Page 382Recorded4/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971