Skip to content

1270 Concord DrBrick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block1426.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,800
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
36%
Improvement Value:$242,800
64%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,919+5.2%
2024$9,429+3.5%
2023$9,115+1.4%
2022$8,989+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,800DeedBook 17757, Page 1613Recorded1/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966