Skip to content

1255 Concord DrBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block1426.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,040
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
51%
Improvement Value:$147,700
49%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+5.2%
2024$7,463+3.5%
2023$7,214+1.4%
2022$7,115+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971