Skip to content

1265 Concord DrBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Date
Feb 20, 2007

Property Information

Block1426.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,922
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
49%
Improvement Value:$158,600
51%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,135+5.2%
2024$7,734+3.5%
2023$7,476+1.4%
2022$7,373+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974