Skip to content

784 Lexington Dr.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2013

Property Information

Block1426.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G 1850
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,850
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
50%
Improvement Value:$149,800
50%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+5.2%
2024$7,515+3.5%
2023$7,264+1.4%
2022$7,165+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5623, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1973