Skip to content

1195 Concord Dr.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Apr 29, 1996

Property Information

Block1426.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,850
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
50%
Improvement Value:$155,500
50%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,065+5.2%
2024$7,667+3.5%
2023$7,411+1.4%
2022$7,309+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5364, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1980