Skip to content

767 Lexington DrBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block1426.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,043
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
45%
Improvement Value:$184,800
55%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+5.2%
2024$8,395+3.5%
2023$8,115+1.4%
2022$8,003+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 10461, Page 1398

Property Built

Built

Year Built: 1973