Skip to content

776 Williamsburg Dr.Brick, NJ 08724

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2025

Property Information

Block1426.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G 1503
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,503
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,400
54%
Improvement Value:$129,800
46%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380+5.2%
2024$7,015+3.5%
2023$6,781+1.4%
2022$6,688+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,503DeedBook 18537, Page 295Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 10335, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1978