Skip to content

1219 Andover RdBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$283,500
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block1426.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,708
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
49%
Improvement Value:$158,800
51%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,140+5.2%
2024$7,739+3.5%
2023$7,481+1.4%
2022$7,378+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook 14955, Page 1604

Property Built

Built

Year Built: 1976