Skip to content

1261 Old Farm RdBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block1426.11
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2911
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,911
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
27%
Improvement Value:$412,900
73%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,751+5.2%
2024$14,024+3.5%
2023$13,555+1.4%
2022$13,369+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 11516, Page 534

Property Sale

Sale
$415,900
DeedBook 10848, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2002