Skip to content

1245 Old Farm RdBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$415,900
Last Sale Date
Oct 17, 2002

Property Information

Block1426.11
Lot9.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,911
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
27%
Improvement Value:$407,900
73%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,600+5.2%
2024$13,879+3.5%
2023$13,416+1.4%
2022$13,232+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,900
DeedBook 11192, Page 1609

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10380, Page 1299