Skip to content

1193 Herkimer RdBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 15, 2009

Property Information

Block1426.16
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,613
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,900
33%
Improvement Value:$323,200
67%
Total Assessment$479,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,528+5.2%
2024$11,910+3.5%
2023$11,513+1.4%
2022$11,355+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 14577, Page 1878

Property Sale

Sale
$320,100
DeedBook 14319, Page 1913

Property Sale

Sale
$326,105
DeedBook 10494, Page 1856

Property Built

Built

Year Built: 2001