Skip to content

1280 Sally Ike Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block1426
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2456
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,456
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
37%
Improvement Value:$245,900
63%
Total Assessment$389,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196+5.2%
2024$9,693+3.5%
2023$9,369+1.4%
2022$9,241+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970