Skip to content

799 Constitution Dr.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block1427.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
49%
Improvement Value:$140,400
51%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+5.2%
2024$6,794+3.5%
2023$6,567+1.4%
2022$6,477+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,975
DeedBook 4934, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1991