Skip to content

803 Constitution Dr.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block1427.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
47%
Improvement Value:$148,200
53%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,288+5.2%
2024$6,928+3.5%
2023$6,697+1.4%
2022$6,605+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 10570, Page 1982

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 5724, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$146,280
DeedBook 4744, Page 62