Skip to content

995 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$123,990
Last Sale Date
Sep 19, 1994

Property Information

Block1427.01
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
47%
Improvement Value:$148,900
53%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+5.4%
2024$6,693+3.6%
2023$6,462+1.4%
2022$6,369+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,990
DeedBook 5203, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1994