Skip to content

998 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block1427.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,244
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
45%
Improvement Value:$158,300
55%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,544+5.2%
2024$7,172+3.5%
2023$6,933+1.4%
2022$6,837+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 15953, Page 807Recorded12/4/2014

Property Sale

Sale
$121,300
DeedBook 5013, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1992