Skip to content

894 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$99,990
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block1427.01
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
51%
Improvement Value:$121,600
49%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+5.2%
2024$6,116+3.5%
2023$5,911+1.4%
2022$5,830+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$99,990
DeedBook 5312, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1995