Skip to content

767 Iron Ct.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block1427.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3823
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,823
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
26%
Improvement Value:$387,200
74%
Total Assessment$520,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,614+5.2%
2024$12,942+3.5%
2023$12,510+1.4%
2022$12,338+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 13178, Page 1318

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 10902, Page 511

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5632, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$188,400
DeedBook 4738, Page 8