Skip to content

878 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block1427.01
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,695
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,100
47%
Improvement Value:$140,500
53%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,919+5.2%
2024$6,578+3.5%
2023$6,358+1.4%
2022$6,271+1.9%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-032395-15

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$127,490
DeedBook 5357, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1996