Skip to content

769 Iron Ct.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 24, 1992

Property Information

Block1427.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,182
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
40%
Improvement Value:$201,800
60%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,799+5.2%
2024$8,365+3.5%
2023$8,086+1.4%
2022$7,975+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4971, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$157,400
DeedBook 4731, Page 666