Skip to content

846 Pioneer Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block1427.01
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
39%
Improvement Value:$207,200
61%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+5.2%
2024$8,405+3.5%
2023$8,125+1.4%
2022$8,013+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 16890, Page 304Recorded10/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1989