Skip to content

842 Pioneer Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block1427.01
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2240
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
39%
Improvement Value:$206,300
61%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,805+5.2%
2024$8,370+3.5%
2023$8,091+1.4%
2022$7,980+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 16879, Page 677Recorded9/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1989