Skip to content

942 Chelsea Dr.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block1427.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1804
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,804
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
42%
Improvement Value:$183,300
58%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,198+5.2%
2024$7,794+3.5%
2023$7,533+1.4%
2022$7,430+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 15629, Page 843Recorded9/4/2013

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5415, Page 303

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4937, Page 912

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 4869, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1990