Skip to content

836 Constitution Dr.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block1427.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,266
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
38%
Improvement Value:$217,100
62%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,103+5.2%
2024$8,654+3.5%
2023$8,365+1.4%
2022$8,250+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$372,500

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 16484, Page 1164Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5424, Page 661

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4936, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1991