Skip to content

840 Constitution Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$118,300
Last Sale Date
Sep 21, 1992

Property Information

Block1427.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,768
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
44%
Improvement Value:$166,000
56%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,717+5.2%
2024$7,336+3.5%
2023$7,091+1.4%
2022$6,994+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$118,300
DeedBook 5010, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1992