Skip to content

949 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$121,100
Last Sale Date
Jul 28, 1992

Property Information

Block1427.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2032
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
42%
Improvement Value:$181,900
58%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+5.2%
2024$7,744+3.5%
2023$7,485+1.4%
2022$7,383+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$121,100
DeedBook 5002, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1992