Skip to content

930 Chelsea Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 26, 2006

Property Information

Block1427.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
39%
Improvement Value:$206,400
61%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,854+5.2%
2024$8,418+3.5%
2023$8,137+1.4%
2022$8,025+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13229, Page 26

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 5286, Page 596

Property Sale

Sale
$161,800
DeedBook 4976, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1992