Skip to content

859 Pioneer Dr.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block1427.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,684
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
48%
Improvement Value:$142,600
52%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+5.2%
2024$6,817+3.5%
2023$6,589+1.4%
2022$6,499+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 12624, Page 1664

Property Sale

Sale
$248,750
DeedBook 11075, Page 1875

Property Sale

Sale
$142,770
DeedBook 4916, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1991