Skip to content

938 Quincy Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block1427.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,889
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
45%
Improvement Value:$158,200
55%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,544+5.2%
2024$7,172+3.5%
2023$6,933+1.4%
2022$6,837+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 17258, Page 1212Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 12067, Page 457

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10540, Page 1610

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5300, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1995