Skip to content

942 Quincy Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Dec 15, 1994

Property Information

Block1427.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
49%
Improvement Value:$135,300
51%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+5.2%
2024$6,598+3.5%
2023$6,378+1.4%
2022$6,290+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5231, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1994