Skip to content

925 Quincy Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Jul 13, 2005

Property Information

Block1427.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1421
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,421
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
49%
Improvement Value:$136,400
51%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+5.2%
2024$6,650+3.5%
2023$6,428+1.4%
2022$6,340+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 12723, Page 1197

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 11821, Page 1453

Property Sale

Sale
$119,490
DeedBook 5175, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1994