Skip to content

893 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block1427.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,579
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
43%
Improvement Value:$170,600
57%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+5.2%
2024$7,485+8.5%
2023$6,897+1.4%
2022$6,802+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,579DeedBook 18602, Page 752Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5235, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1994