Skip to content

877 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Jan 16, 2017

Property Information

Block1427.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,230
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
43%
Improvement Value:$174,900
57%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+5.2%
2024$7,595+3.5%
2023$7,341+1.4%
2022$7,240+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 16640, Page 1933Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$366,500
DeedBook 13281, Page 658

Property Sale

Sale
$124,990
DeedBook 5287, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1995