Skip to content

873 Columbus Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block1427.08
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.3

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 1401681
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
47%
Improvement Value:$146,300
53%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,254+5.2%
2024$6,896+3.5%
2023$6,666+1.4%
2022$6,574+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 16518, Page 1411Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 16221, Page 1292Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 11146, Page 1623

Property Sale

Sale
$120,790
DeedBook 5266, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1995