Skip to content

18 Maypink LaneHowell, NJ 07731

Built 1992

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 11, 2016

Property Information

Block1427.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1572
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,572
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
43%
Improvement Value:$177,200
57%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+5.8%
2024$7,702+3.5%
2023$7,445+1.4%
2022$7,342+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 16319, Page 877Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10058, Page 919

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4963, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1992