Skip to content

7 Maypink LaneHowell, NJ 07731

Built 1991

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block1427.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
50%
Improvement Value:$128,100
50%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+5.2%
2024$6,416+3.5%
2023$6,202+1.4%
2022$6,117+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,272DeedBook 17679, Page 658Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5546, Page 834

Property Sale

Sale
$112,400
DeedBook 4910, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1991