Skip to content

38 Briar Mills DrBrick, NJ 08724

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block1427
Lot5
QualifierC0038
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,330
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
62%
Improvement Value:$49,300
38%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,381+5.2%
2024$3,214+3.5%
2023$3,107+1.4%
2022$3,064+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,330DeedBook 19382, Page 1056Recorded5/18/2023

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 16397, Page 1783Recorded5/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1974