Skip to content

18 Adriana CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$267,999
Last Sale Date
Jul 3, 2023

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0018
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$71,200
47%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,954+10.5%
2024$3,580+3.5%
2023$3,460+1.4%
2022$3,413+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,999
Sq Ft1,056DeedBook 19452, Page 1175Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 12649, Page 1013

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5056, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1974