Skip to content

76 Belinda Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0076
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
53%
Improvement Value:$79,800
47%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+5.2%
2024$4,221+3.5%
2023$4,080+1.4%
2022$4,024+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974