Skip to content

166 Esmeralda CtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$65,546
Last Sale Date
Dec 27, 2011

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0166
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
56%
Improvement Value:$70,700
44%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,202+5.2%
2024$3,995+3.5%
2023$3,862+1.4%
2022$3,809+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$65,546
DeedBook 15117, Page 353

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 14183, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1974