Skip to content

308 Endora CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 12, 2005

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0308
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
48%
Improvement Value:$85,000
52%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,315+5.2%
2024$4,102+3.5%
2023$3,965+1.4%
2022$3,911+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12623, Page 229

Property Sale

Sale
$83,999
DeedBook 10024, Page 785

Property Sale

Sale
$49,606
DeedBook 5721, Page 881

Property Sale

Sale
$81,250
DeedBook 4845, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1974