Skip to content

338 Laura CourtBrick, NJ 08724

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0338
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
50%
Improvement Value:$89,200
50%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+5.2%
2024$4,455+4.0%
2023$4,282+1.4%
2022$4,223+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,144DeedBook 19951, Page 372Recorded3/12/2025

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13317, Page 34

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 11138, Page 1941

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 5596, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1973