Skip to content

346 Laura CourtBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0346
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,903+5.2%
2024$4,661+3.5%
2023$4,506+1.4%
2022$4,444+1.9%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,300DeedBook 19153, Page 114Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16520, Page 439Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$107,440

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16310, Page 1430Recorded2/8/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 15644, Page 1139Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12347, Page 784

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 10127, Page 1030

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5458, Page 268

Property Sale

Sale
$96,250
DeedBook 4748, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1973