Skip to content

348 Laura CourtBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$220,350
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0348
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
53%
Improvement Value:$80,100
47%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,448+5.2%
2024$4,229+3.5%
2023$4,088+1.4%
2022$4,031+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$220,350
Sq Ft1,200DeedBook 18193, Page 97Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17270, Page 732Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17172, Page 1184Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14048, Page 970

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 11345, Page 546

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 10358, Page 1621

Property Built

Built

Year Built: 1973