Skip to content

388 Flora CourtBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$134,500
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0388
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$88,000
49%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+5.2%
2024$4,425+3.5%
2023$4,277+1.4%
2022$4,219+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$134,500

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 15757, Page 19Recorded3/5/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14401, Page 1632

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 13339, Page 704

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 12802, Page 1319

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 11517, Page 1877

Property Sale

Sale
$110,300
DeedBook 10387, Page 1544

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5597, Page 899

Property Sale

Sale
$78,250
DeedBook 5148, Page 263

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4934, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1979