Skip to content

504 Linda CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0504
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
52%
Improvement Value:$84,400
48%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,561+5.2%
2024$4,336+3.5%
2023$4,191+1.4%
2022$4,133+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 17156, Page 348Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$169,500

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16128, Page 463Recorded7/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1974