Skip to content

616 Ezara CourtBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$71,900
Last Sale Date
Jun 25, 1996

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0616
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,200
52%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,895+5.2%
2024$4,654+3.5%
2023$4,498+1.4%
2022$4,437+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 5387, Page 560

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 5121, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1979