Skip to content

754 Kevin Ct.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0754
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
50%
Improvement Value:$88,500
50%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+5.2%
2024$4,438+3.5%
2023$4,289+1.4%
2022$4,230+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 10358, Page 1644

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5681, Page 695

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5149, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1983